Много се е говорило по този въпрос, но тук не сме го бсъждали, та според вас кое е по-правилно. Да се направи реформа, така че в елитните гимназии да се кандидатства след завършването на осми клас, а респективно който не желае да подава документи за сегашните паралелки, които са след 8 клас с прием на документи, които все по-рядко се срещат.
Соперед мен лично реформата трябва да се прави в тази насока.
8 клас да се завършват всички предмети, както в СОУ, без засилено изучаване на чужд език. Взема се диплома за средно образование и се кандидатства в гимназия или професионална гимназия, както до сега, или се продължава в паралелка с прием по документи или в СОУ.
Гимназиите и техникумите учат 12 години, като до 11 клас се взема всичко по план, без да се местят предметите през годините(т.е да се учи Историята от 8 в 9 клас и т.н) както е в момента. В 12 клас се учи усилено Чужд език, БЕЛ, профилиращ предмет или специалността, ако се учи в техникум и предмет по избор(ако ще се кандидатства с друг предмет, или пък с 2 предмета, или ако се кандидатства с профилиращия, някой който ти е интересен) и се държат 2 матури по профилиращия предмет или специалността, ако се учи в техникум и по БЕЛ.
СОУ и паралелки с приел след 8 клас учат по нормален начин до 11 клас и там получават диплома за средно или средно специало образование, но без да държат матурири или изпити по теория на специалността и ако искат, започват да работят, ако искат да кандидатстват в университет учат и 12 клас, по поисаната горе схема, със засилено преподаване на Чужд език, БЕЛ, профилиращ предмет или специалността, ако се учи в техникум и предмет по избор(ако ще се кандидатства с друг предмет, или пък с 2 предмета, или ако се кандидатства с профилиращия, някой който ти е интересен с цел да издържат матури, изпити по теория на специалността и да получат диплома с която да кандидатстват във ВУЗ.